Ponieważ hipercholesterolemia jest coraz powszechniejszą chorobą, wokół niej narosło wiele mitów i przekłamań. Pojawiły się nawet ruchy, które przekonują, że hipercholesterolemii nie trzeba leczyć. Inni za to uważają, że cholesterol jest substancją, którą należy wyeliminować z organizmu. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Oto najpopularniejsze mity na temat cholesterolu.
Mit: Trzeba zrobić wszystko, żeby cholesterol w naszym organizmie był jak najniższy.
Prawda jest taka, że cholesterol jest nam potrzebny do życia i powinniśmy dążyć do tego, aby jego stężenie było prawidłowe, a nie jak najniższe. Cholesterol bierze udział w syntezie hormonów takich jak progesteron, testosteron, estrogen. Jest obecny w strukturze błon komórkowych, a także w żółci. Gdyby nie on mielibyśmy problemy z syntezą witaminy D3. No i należy też pamiętać, że duże ilości cholesterolu znajdują się w naszym mózgu – bez niego ten ważny dla nas organ nie mógłby funkcjonować.
Mit: Cholesterol jest nam potrzebny do życia i nie należy obniżać jego stężenia.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, cholesterol rzeczywiście jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, jednak jego zbyt wysokie stężenie to prosta droga do zdrowotnej katastrofy. Chodzi głównie o zbyt dużą ilość tzw. „złego cholesterolu”, czyli LDL. Wysokie stężenie cholesterolu HDL jest korzystne dla organizmu. Ponieważ redukuje ryzyko miażdżycy.
Mit: nie należy obniżać poziomu cholesterolu LDL, ponieważ jest potrzebny do pracy mózgu.
Otóż mózg sam potrafi i produkuje cholesterol na swoje potrzeby. Sięgając po kolejną porcję golonki, garść cukierków czekoladowych czy hamburgera z sieciówki nie usprawiedliwiajmy się, że dla „dobrej pracy mózgu”. Miażdżyca, którą zafundujemy sobie przez hipercholesterolemię może skutecznie zmniejszyć ukrwienie tego najważniejszego z organów a w dłuższym czasie doprowadzić np. do udaru mózgu.
Mit: Wystarczy dobra dieta i po hipercholesterolemii nie będzie śladu.
Dobra dieta pomoże nam uregulować poziom cholesterolu we krwi. Może być jedynym lekiem, kiedy poziom cholesterolu jest nieznacznie podwyższony, bo dzięki niej możemy maksymalnie obniżyć go o ok. 15 proc.
Mit: Nie jem tłustego mięsa, więc mój poziom cholesterolu będzie spadał.
Ograniczenie spożywania tłustej wieprzowiny i wołowiny to dobry krok ale to jeszcze za mało, żeby mówić o diecie, która pomoże nam obniżyć poziom cholesterolu o wspominane wcześniej 15 proc. Musimy pożegnać się też z produktami wysokoprzetworzonymi, słodyczami zawierającymi tłuszcz czy masłem. Jednak równie ważne jest to co jemy. Nasza dieta powinna zawierać dużo błonnika, fitosterole, fosfolipidy i antyoksydanty. Jednym słowem musimy zmienić cały sposób odżywiania, żeby zauważyć jakąkolwiek pozytywną różnicę w kolejnym lipidogramie.
Mit: Ludzie mają wysoki cholesterol tylko dlatego, że jedzą tłusto.
Dieta i ruch nie jest bez znaczenia. Jednak hipercholesterolemię mogą mieć również osoby, które mają niedoczynność tarczycy, palą papierosy, cierpią na zespół metaboliczny, schorzenia nerek lub przyjmują niektóre leki. Dodatkowo, niektórzy mogą cierpieć na hipercholesterolemię rodzinną czyli ich wysoki poziom cholesterolu jest uwarunkowany genetycznie.
Mit: Wysoki poziom cholesterolu mają tylko ludzie otyli lub z nadwagą.
To prawda, że nadmierna masa ciała sprzyja zbyt wysokiemu poziomowi cholesterolu. Niestety od problemu nie są wolne osoby szczupłe. Hipercholesterolemia bywa bowiem uwarunkowana genetycznie. Dlatego zawsze warto badać poziom cholesterolu, niezależnie od naszej masy ciała.
Mit: Mam genetycznie uwarunkowany wysoki poziom cholesterolu i nie muszę nic z tym robić.
Niestety to prosta droga do katastrofy. Hipercholesterolemia rodzinna potrafi wywołać spustoszenie nawet w organizmie małych dzieci. Tu konieczne jest intensywne leczenie pod okiem doświadczonego specjalisty. Bez niego zawał i udar może dotknąć takich chorych w bardzo młodym wieku.
Mit: Leki na obniżenie cholesterolu są szkodliwe dla zdrowia.
Wszystkie leki, łącznie z witaminą C, mogą mieć działania niepożądane. Jednak zawsze pozostaje pytanie jaki efekt otrzymamy nie lecząc się? Na początku zmagania z hipercholesterolemią zwykle skuteczne są leki na bazie ziół. My polecamy Cynarex z wyciągiem z karczocha. Kiedy zioła już nie są w stanie same sobie poradzić – lekarz zwykle przepisuje statyny. To skuteczne leki, jednak przy dużych dawkach, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta. Dlatego tak ważne jest, żeby nie lekceważyć początków choroby – wtedy dzięki diecie, ruchowi i lekom ziołowym możemy unormować poziom cholesterolu. Wyjątkiem jest oczywiście hipercholesterolemia rodzinna – tu leczenie ziołami i dietą wspomaga jedynie terapię.