Pewnie myślisz, że zbyt wysoki poziom cholesterolu to tylko problem ludzi starszych, otyłych lub tych którzy jedzą bardzo tłusto. Niestety, to nie do końca jest prawda. Każdy z nas może mieć problem ze zbyt wysokim cholesterolem. Warto zrobić wszystko, żeby temu zapobiec, bo hipercholesterolemia prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, która z kolei jest wstępem do poważnych chorób sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy udar mózgu ale powoduje też niewydolność nerek czy utratę wzroku.
1. Po pierwsze badaj poziom cholesterolu
To, że jesteś młody lub wydaje ci się, że jesteś zdrowy nie oznacza, że możesz zaniedbać badania kontrolne. Dobrym zwyczajem, jest wykonanie ich chociaż raz w roku. Ten „przegląd organizmu” powinien obejmować badanie poziomu cholesterolu. Warto zainwestować w cały lipidogram, ponieważ będziemy wiedzieli jaki jest poziom poszczególnych frakcji cholesterolu w naszej krwi. Wysoki poziom LDL powinien wzbudzić nasz niepokój. Frakcja HDL – im wyższa, tym lepiej – to cholesterol, który oczyszcza ściany naczyń ze „złego” cholesterolu (LDL). Niski poziom frakcji HDL zwiększa ryzyko chorób serca. Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego wynosi poniżej 200 mg/dl 5,2 mmol/l.
2. Ruszaj się
O tym, że siedzenie na kanapie jest niezdrowe słyszałeś pewnie wiele razy. Jednak w przypadku, kiedy masz podwyższony cholesterol, to prosta droga do katastrofy. Nie musisz oczywiście od razu przygotowywać się do maratonu czy zapisywać się na najcięższe zajęcia prowadzone w lokalnej siłowni. Wystarczy niewiele – 30 minut aktywności fizycznej, trzy razy w tygodniu. Może to być szybki spacer, przejażdżka rowerem, praca w ogródku czy gra w piłkę z dzieckiem. Tyle wystarczy, żeby widmo miażdżycy choć trochę się oddaliło.
3. Jedz zdrowo
Tylko co to znaczy zdrowo? Skoro cholesterol jest za wysoki, to pewnie bez tłuszczu? Nie do końca. Należy unikać spożywania tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego czyli tłustego mięsa, masła, tłustego mleka. Warto natomiast polubić ryby (przynajmniej dwa razy w tygodniu), oleje roślinne (szczególnie olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej lniany) i produkty zbożowe. Jeśli już jemy mięso to stawiajmy na drób, cielęcinę i chudą wołowinę.
4. Koniecznie wprowadź do diety
Warto jeść potrawy, które zawierają dużo błonnika np. grube kasze, płatki owsiane, brązowy ryż, makarony razowe i oczywiście warzywa i owoce. Błonnik obniża stężenie frakcji cholesterolu LDL [„złego cholesterolu”].
Korzystne jest wprowadzenie do diety jedzenia zawierającego stanole i fitosterole roślinne. Występują one w orzechach, owocach, olejach roślinnych i nasionach. Wzbogacane jest nimi też część margaryn na rynku.
5. Tylko nie smaż
Ważne jest też jak przygotowujemy jedzenie. Wskazane jest gotowanie, duszenie, grillowanie. Powinniśmy zrezygnować ze smażenia.
6. Koniec z batonikami
No coż, jedzenie słodyczy a tym bardziej takich, które zawierają dużo tłuszczu bardzo podwyższa poziom cholesterolu. Na pączki czy faworki nawet nie powinniśmy patrzeć, a przysłowiowy „tylko jeden batonik dziennie” powinniśmy natychmiast zamienić na jabłko, pomarańczę czy garstkę orzechów. Nie lepsza jest czekolada i cukierki czekoladowe. Nie zaleca się również picia soków, jedzenia dżemów, marmolad i konfitur. Trzymajmy się z daleka od owoców kandyzowanych lub w zalewie z syropu.
7. Lecz się
Zbyt wysoki poziom cholesterolu to powód do umówienia się na konsultację lekarską. Jednak sama wizyta u lekarza raczej nas nie uleczy, ważne by stosować się do jego zaleceń i przyjmować leki, które nam ewentualnie przepisze.
Jeśli poziom naszego cholesterolu jest wysoki ale nie wymaga jeszcze poważnego farmakologicznego leczenia, warto skorzystać z leków na bazie ziół. Tu odpowiednim wyborem będzie Cynarex, który zawiera wyciąg z karczocha. Ten lek jest również stosowany pomocniczo w terapii poważnej hipercholesterolemii. Wtedy stosuje się go razem z innymi lekami, których zadaniem jest obniżanie poziomu cholesterolu.
8. Tylko nie tyj!
Nadwaga a tym bardziej otyłość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia podwyższonego poziomu cholesterolu i chorób serca. To nie oznacza jednak, że musisz natychmiast skorzystać z diety cud i w dwa tygodnie zrzucić 10 kg. To nie będzie zdrowe i korzystne dla organizmu. Tu trzeba połączyć dobroczynne właściwości zdrowej diety i wysiłku fizycznego. To da nam optymalne zmniejszanie wagi czyli chudnięcie na poziomie 0,5 do 1 kg tygodniowo. Plan redukcji wagi warto ustalić z dietetykiem.
9. Genów nie przeskoczysz ale…
Są osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu uwarunkowany genetycznie – wtedy mówimy o hipercholesterolemii rodzinnej. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnego wpływu na chorobę. Wręcz przeciwnie – wczesna diagnoza, wdrożenie odpowiedniego leczenia i stylu życia pozwala na trzymanie w ryzach poziomu cholesterolu.